سبد خرید 0
بلاگ
مقالات
آموزش ها
اخبار

گیاه بونسای


بونسای
بونسای یک نوع هنر ژاپنی است که با استفاده از تکنیک های زراعت به تولید درختان کوچک در ظرف ها می پردازد گه این درختان از شکل و مقیاس درختان کامل تقلید می کنند. را شیوه های مشابه در فرهنگ های دیگر، از جمله سنت چینی penzai یا penjing که هنر از آن منشا گرفته است و مناظر حیات وحش ویتنامی Hòn Non Bộ نیز وجود دارد.قدمت سنت ژاپنی بیش از هزار سال است.
بر طبق گفته Stephen Orr در نیویورک تایمز، این اصطلاح(بونسای) باید به گیاهانی که در ظروف کم عمق و سطحی بر طبق اصول دقیق پرورش وهرس کردن پرورش داده میشوند، که نتیجه ی آن یک نسخه کوچک مینیاتوری از درخت کامل پرورش یافته در طبیعت است اختصاص داده شود. به طور کلی ، “بونسای” به درختان کوچک مینیاتوری و در ظزف پروش یافته اشاره دارد که به سنت و فرهنگ ژاپن پیوند دارد.
در درجه اول هدف بونسای ایجاد یک تفکر و اندیشه برای بییننده و یک عملکرد و روش خوشایند برای پروش دهندگان گیاه است در مقایسه با سایر روش های پرورش گیاهان، بونسای برای تولید غذا یا دارو در نظر گرفته نمی شود. در عوض، پرورش بونسای به کشت طولانی مدت و شکل دادن به یک یا چند درخت کوچک که در یک ظرف رشد می کنند، تمرکز می کند.
یک بونسای با نمونه ای از مواد اولیه ساخته می شود.و این مواد اولیه ممکن است یک تکه بریده شده از درخت ، یا جوانه کوچک و یا درخت کوچک باشد برای پرورش و توسعه یک گونه مناسب بونسای باشد . بونسای را می توان تقریبا از هر گونه شاخه قطع شده درخت و یا پرورش گونه های بوته هایی که از آن درختچه (نهال)و یا شاخه های واقعی حاصل می شود ،ساخته شود و می توان آنها را از طریق نگه داشتن در گلدان و هرس ریشه حفظ نمود. بعضی از گونه ها به عنوان مواد بونسای شناخته می شوند و محبوب هستند، زیرا دارای ویژگی هایی مانند برگ های کوچک ویا سوزنی هستند که آنها را برای محدوده بصری جمع و جور بونسای مناسب می کند.
برای انتخاب گونه‌ی مناسب باید علاوه بر زیبایی گیاه، نکات دیگری را هم در نظر داشت میزان تابش مسقیم نور خورشید، شدت نور و دمای محل نگهداری در انتخاب گونه موثرند. بسته به اینکه محل نگهداری فضای بسته است یا فضای آزاد، گونه‌ی گیاه باید متفاوت باشد. البته در فضای بسته هم در صورت وجود تابش مستقیم نور خورشید یا با استفاده از لامپ‌های فلورسنت، می‌توان از گونه‌هایی که برای فضای آزاد استفاده می شوند با رعایت برخی شرایط استفاده کرد. گیاهانی که سایه دوست هستند مثل فیکوس‌ها برای فضاهای کم نور و درختانی مثل نارون، انار و زیتون برای فضاهایی که روزانه چند ساعتی در آن ها تابش نور خورشید وجود دارد ، مناسب هستند. درختان زیبایی همانند انواع افرا، بلوط، ممرز و انواع سوزنی برگ‌ها برای بن سای فضای آزاد بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.
نمونه ای که منشا بونسای است به صورت کوچک و ظریف طبق استاندار های بونسای شکل می گیرد. هنگامی که بونسای نزدیک به اندازه نهایی طراحی شده اش اش می رسد آن را در یک گلدان قرار می دهند. از آن جا به بعد، رشد آن توسط محیط گلدان محدود میشود. در طول سال، بونسایی که با محدود کردن رشد شکل می گیرد، مجددا نیروی پوسته را به مناطقی که نیاز به توسعه بیشتر دارند منتقل می کند و با توسعه آن مناطق بونسای به جزئیات طرحی که طراح آن برای آن در نظر گرفته نزدیک می شود.
بن سای به علت رشد در یک محیط محدود، از نظر تبادلات غذایی، اندکی با گیاهی که در باغچه یا جنگل رشد می کند فرق دارد یک درخت ریشه‌ی خود را برای جذب مواد غذایی در خاک گسترش می‌دهد وشاخه های آن با توجه به میزان مواد غذایی و نور و … دریافتی رشد می‌کنند. درخت تا جایی که ریشه توانایی ارسال مواد غذایی را دارد، بلند می شود. بعد از آن درخت کم کم پیر میشود و سرانجام خواهد مرد. اما در بن سای این‌طور نیست. میزان تبادلات ریشه و اندام هوایی در بن سای، به پرورش دهنده آن بستگی دارد. این میزان هرچه بیشتر باشد، بن سای بلندتر می‌شود و بر عکس. نکته‌ی مهم در بن سای تعادل میان اندام‌ها (زمینی و هوایی) است. زمانی که این تعادل در محیط یک گلدان ایجاد شود، می‌توان گفت که گیاه به بن سای تبدیل شده است. تفاوت دیگر بن سای با گیاه معمولی عمر بیشتر آن است زیرا ریشه و شاخه های بن سای دائم در حال هرس شدن هستند، همواره تولید اندام‌های جوان می‌کنند. ریشه هم به علت کوتاه بودن قد درخت برای ارسال مواد غذایی زیاد دچار مشکل نمی‌شود.


عملکرد بونسای گاهی با کوتاه جلوه دادن اشتباه گرفته می شود.اما به طوذ کلی کوتاه بودن بر می گردد به تحقاقات و کشف و ایجاد گونه های موجود دائمی که زنتیکی مینیاتوری هستند. کوتوله بودن گیاهان معمولا برای تولید مثل انتخابی و مهندسی ژنتیک برای ایجاد گونه های کوتاه استفاده می شود.بونسای نیاز به درختان کوتاه قد ( کوتوله) ندارد، بلکه وابسته به رشد درختان کوچک از دانه ها ی منظم است.برای پرورش بونسای تکنیک های کشت مانند هرس کردن، ریشه زایی، در گلدان قرار دادن ، کنترل رشد برگ گیاه، و پیوند برای تولید درختان کوچک که شبیه شکل و سبک درختان بالغ و کامل هست استفاده می شود.
در حقیقت بونسایی عبارت است از تعادل بین ریشه و اندام هوایی و به همین علت باید شاخه های موجود شکل داده شوند و آنهایی که اضافی هستند هرس شوند و تحت رژیم غذایی و نگهداری خاص خود قرار گیرند. گیاه بونسای تحمل حمله قارچها و حشراتی مانند شته ها را ندارد و همانند درختان بزرگ نمی تواند از خود مقاومت نشان دهد و یا قدرت ریشه های آن در آب یابی از ذرات خاک و جذب آن در حد اندام خودش کم و کوچک است و نمی تواند غذای خود را مانند درختان بزرگ از تجزیه کودهای حیوانی به دست آورد. با تمام این توضیحات باید اعتراف کرد که نام بونسای به عنوان یک هنر بسیار مشکل مطرح شده که مسلماً صحت ندارد و آن طوری که فکر می کنند چندان هم مشکل نیست. فقط لازم است همان معنی بونسایی که ذکر شد به خاطر بیاورید (درختی در یک گلدان). اگر این جمله را به خوبی درک کردید متوجه خواهید شد. نگهداری گیاه بونسای خیلی مشکل تر از داشتن یک گیاه معمولی آپارتمانی نیست.
زیباترین بن سای‌ها معمولاً گونه هایی هستند که خزان دارند یعنی در پاییز مانند گونه های اصلی درختان بر گهایشان تغییر رنگ می دهد . این گیاهان در فضای باز به راحتی رشد می‌کنند و در برابر تغییرات فصول عکس العمل نشان می‌دهند. مشاهده‌ی گونه‌های خزان دار و تغییر رنگ برگ‌ها در پاییز و زمستان و جوانه زنی مجدد آنها در بهار بسیار زیبا است و بسیاری از افراد را جذب می کند . از جمله گونه‌های خزان دار می‌توان چنار، ممرز، بلوط، افرا و … را نام برد. سوزنی برگ‌ها، سیتروس‌ها، فیکوس‌ها و … بن‌سای‌های همیشه سبز هستند. جذابیت این گونه‌ها به سبز بودن آنها در پاییز و زمستان بر می‌گردد. بیشتر گونه‌هایی که در فضای بسته رشد می کنند همیشه سبز هستند. نگهداری از بن سای‌های که میوه نمی دهند مثل فیکوس، برگ نو، راش و افرا … قدری راحت‌تر است سایر انواع است. پرورش گونه‌هایی که میوه می دهند مثل سیب، انار، به، خاس و … در صورتی که از آنها میوه بخواهیم قدری دشوار است. در این موارد میزان، نوع و زمان تغذیه‌ی مصنوعی بسیار مهم است و پرورش آن ها به وقت دقت و علاقه خاصی نیاز دارد.

ضمانت اصل بودن کالا تضمین بهترین قیمت پرداخت در محل سفارش آسان تحویل اکسپرس پرداخت 100% امن